Објавено на:

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија испрати ракетна бригада со комплетна опрема во Украина

t

Руската армија продолжува да и испорачува на Украина се повеќе борбена опрема и воена опрема од магацинот, кој досега беше зачуван.

Имено, на социјалните мрежи се појавија видеа од ракетниот систем Искандер М, кој се користи во борбени дејствија од почетокот на војната во Украина на 24 февруари. Ракетите на овој ракетен систем главно се лансирани од регионот на Белгород и Белорусија, на самиот почеток на војната.

Сепак, според сите проценки, Искандери, најверојатно, наскоро за прв пат ќе влезе во Украина.

Видеото што кружи покажува дека станува збор за ракетна бригада од 17 фрлачи, плус опрема за поддршка, командни возила, фрлачи и возила за транспорт и претовар на проектили на железнички воз кој се движи кон регионот Керсон.

Доколку оваа информација е точна, тоа ќе значи дека руската армија ќе почне да користи балистички ракети со дострел од 300-500 километри во претстојниот напад на Николаев и Одеса.

Приказната за Искандер

Соочена со напредокот во странските воени технологии, Русија презеде чекори за развој на целосно нов тактички балистички ракетен систем. Ограничена со меѓународни договори, се одлучи за дострел до 300 километри, додека западните воени аналитичари тврдат – дури 400 километри, што ќе биде способно да ја пробие секоја противракетна одбрана и ќе биде многу прецизно дури и при максимален домет.

Така, развиен е нов ракетен систем под името 9M723K1 „Искандер“, кој е револуционерен во многу аспекти и важен систем кој нема пандан на Запад.

„Искандер“ се произведуваше во проектантското биро на КБМ „Коломона“, а неговата првична намена беше да ги замени застарените балистички ракети од типот „Скад“ и „Точка У“. За прв пат се појави во јавноста во 1996 година, кога можеше да се види првата верзија на ова ново балистичко оружје.

Искандер“ е достапен во неколку верзии: во три верзии за руската армија – „Искандер“ со домет од 280 километри, „Искандер М“ со домет од 400 километри и „Искандер К“ со домет од 500 километри, исто така. како „Искандер Е“ – извозна верзија со дострел од 280 километри, која беше ставена во оперативна употреба во 1999 година. Причината за овој мал дострел на извозната верзија на „Искандер“ е што Русија ја почитува забраната за извоз на ракети со домет од повеќе од 300 километри.

Системот се состои од ракета-носач ВАЗ6909 со осум тркала, која носи не една туку две ракети со кои системот тежи 40 тони, а возилото за транспорт и претовар носи и по две ракети. Станицата за подготовка на лансирање има системи за обработка на разузнавачки информации кои потоа ги претвора во податоци за таргетирање и ги проследува до навигацискиот систем на ракетата.

Kurir.rs/A.Mlakar

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

Владата ќе забрани увоз на руска нафта…

Министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната…

Кадиров ги открива плановите: По Украина, Полска…

Рамзан Кадиров се прашува што ќе се…

Шојгу им нареди на руските војници во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…