(Видео) Исчезна познат новинар во Украина: Последното нешто кое го напиша „изгуглајте ги овие имиња“ – се верува дека го киднапирале Азов и го измачуваат

t

Гонзало Лира е познат новинар кој за време на воената операција го продолжи својот престој во Украина, тој не го штеди режимот на Зеленски и жестоко го критикува нацизмот кој е широко распространет во целата држава.

Лира неодамна напипа на Твитер дека ќе биде „исчезнат“ од киевскиот режим, а тоа и се случи.

Познатиот новинар Маџид Наваз тврди дека Лира е киднапиран од нацистичкиот батаљон Азов и веројатно измачуван.

-Откако издал предупредување дека ќе биде „исчезнат“ во Украина, чилеански граѓанин-новинар
@realGonzaloLira наводно бил киднапиран од нацистичкиот батаљон Азов. Се стравува дека е измачуван.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од Идризово веќе имало успешно бегство преку…

Група затвореници во скопскиот затвор „Идризово“ се…

Анкета: Половина од Американците сметаат дека истрагата…

– Околу половина од Американците веруваат дека…

Денес се празнуваат Светите четириесет маченици во…

Сите овие беа војници во римската војска,…

Метео: Променливо време со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди. Претпладне во…

Припадници на затворската полиција од Идризово знаеле…

Се истражува дали затворски службеници биле вклучени…