Објавено на:

(Видео) И Индија го прогласи Ковид за мртов: После две години рестрикции за првпат се одржува традиционален фестивал – мажите се облекуваат како жени

t

По две години ограничувања на Ковид, фестивалот Чамајавилакку се враќа во Керала, Индија.

Присутните се облекуваат како жени, носат традиционални светилки и одат во поворка за да ги почитуваат божествата и да им дадат благослов на луѓето.

Секоја година, храмот Котанкулангара Деви во селото Чавара во Колам е домаќин на фестивалот Чамајавилакку, кој е еден од најфасцинантните храмски фестивали во Индија, кој се слави во текот на месец март. Како дел од ритуалот, мажите се облекуваат како жени и ја носат божествената Чамајавилакку или традиционалната светилка и шетаат низ храмот за да ја изразат својата посветеност на божеството претседавач.

Навистина фасцинантно искуство е да се гледаат илјадници мажи украсени во свилени сарии, јасминови венци и светкави накит додека шетаат наоколу елегантно носејќи ги прекрасно осветлените светилки. Ритуалот започнува навечер и продолжува до зори и се одржува во последните два дена од 19-дневниот фестивал. Приврзаниците се редат во долги редици од портата на храмот до Куњалуммуду држејќи ја ламбата за да го пречекаат божеството на полноќ. Храмот е детално украсен со светла, светилки и побожна музика додава на божествената атмосфера на местото. За време на свеченостите, храмскиот комплекс е обложен со мали тезги кои нудат изнајмени перики и други додатоци за шминка за учесниците.

Познатиот фестивал на храмовите привлекува приврзаници не само од различни делови на Керала, туку и од сите страни на светот. Според легендата, група момчиња еднаш се обиделе да скршат кокос удирајќи го во камена плоча и на изненадување на сите, камената плоча веднаш почнала да крвари.

Астролозите сугерираа дека каменот мора да ја содржи божествената енергија на Ванадурга и им наложија на локалното население да изградат храм околу каменот. Историчарите на храмот веруваат дека првата молитва во храмот ја воделе момчиња облечени како жени и така започнал необичниот обичај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Крави се шетаат низ владините згради…

Добротворните организации, кои управуваат со засолништата за…

Хаос во Индија: Мажи кои групно силувале…

Единаесет луѓе, етнички Индуси, осудени на доживотен…

Самит на БРИКС: Кои ги критикуваше едностраните…

Кинескиот претседател Кси Џинпинг во четвртокот ја…

(Видео) Преплашени туристи биле принудени да се…

Преплашените туристи биле принудени да се спуштат…

Поплави во Индија и во Бангладеш –…

Армијата е повикана да ги спасат луѓето…