Објавено на:

(Видео) И Турција на штрек: Морските мини пливаат во Босфор

t

Турската војска пресретнала „стара“ поморска мина во близина на теснецот Босфор, изјави во саботата министерот за одбрана на земјата Хулуси Акар. „Објектот налик на мина“ првпат бил забележан од комерцијален брод во близина на прометниот теснец на Црното Море изутрината, изјави официјалниот претставник за новинарите.

„Нашиот тим САС беше брзо распореден во областа. Откако беше констатирано дека предметниот објект е мина, истиот е донесен на безбедно место“, објави Акар, додавајќи дека „мината, за која е утврдено дека е од стар тип, била неутрализирана од екипа на САС“.


Анкара го покрена прашањето и со руските и со украинските официјални лица, рече Акар, без да ја префрли вината на која било страна за инцидентот. Додека министерот за одбрана рече дека поморскиот сообраќај „продолжува безбедно“ во областа, турското Министерство за земјоделство издаде известување со кое се забранува ноќен риболов во одредени области на Црното Море, по инцидентот.

Снимките кои кружат на интернет покажуваат како рудникот плови блиску до брегот на Турција. Се чини дека објектот е класична поморска мина со „рогови на смртта“ и можеби е слична на Мала закотвена мина (MYaM), муниција од советско производство што датира од времето на Втората светска војна.

Прашањето за поморските мини кои го загрозуваат поморскиот сообраќај во Црното Море првпат го покрена руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) минатата недела.
Украинската војска постави мини по должината на брегот на Црното Море како одговор на тековната руска офанзива започната кон крајот на февруари, тврди агенцијата, предупредувајќи дека голем број антички советски муниции веќе се откачиле од нивните кабли и лутале по Црното Море. слободно. Со оглед на доминантните струи на југ во областа, рудниците го загрозија поморскиот сообраќај во Босфор и пошироко, предупреди ФСБ.

„Не е можно да се исклучи дека одвоените мини ќе одлетаат во Босфорот и понатаму во Средоземното Море“, се предупредува.

Сепак, наводите беа оспорени од украинската страна, која тврдеше дека стравот од рудникот е само руска дезинформација дизајнирана да послужи како изговор за затворање на делови од морето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Притисок врз Ердоган: Турција да го направи…

Француската министерка за надворешни работи, Катрин Колона, вели…

Ердоган на Столтенберг: Нема напредок за влезот…

Шведска и Финска допрва треба да преземат…

Ергодан до шведската премиерка: Преземете конкретни чекори…

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган во…

Закани од Грција: Ќе го ракетираме Истанбул

Долго годишните спорови меѓу Турција и Грција…