Објавено на:

(Видео) Кадиров напиша и изрецитира песна за Украина: “Демоните на Бандера живи ги запалија нашите во Одеса”

t

Рамзан Кадиров прочита песна за Украина, во која спомна „бандера демони“ кои ги палат „нашите“, „за радосниот Мајдан“ и си го постави прашањето – „Што е уловот“.


Во песната, чие видео рецитирање се појави на Телеграм каналот на шефот на Чеченија, тој се сврте кон Украина во лирски обид да открие кои настани од заедничката историја на двете земји би можеле да доведат до трагедијата. Меѓу другото ја спомена и трагичната судбина на Тарас Булба, хетманот Иван Мазепа и националистот Семјон Петлиура.

„Еве ги демоните Бандера, кои како орда нелуѓе, живи ги запалија нашите луѓе во Одеса за радосниот Мајдан. Еве ги оние што гласаат набрзина со Аусвајс, за жителите на Донбас да имаат целосни шевови. Украина, драга мајко, повикај ги синовите, за денес, како некогаш, повторно да го однесат Киев со нас.Се сеќаваш ли, Украинецу, како одевме рамо до рамо, како пиевме под треперлива свеќа? – праша Кадиров.

„Нашите дедовци“, кои се бореа на фронтовите на Големата патриотска војна и заедно стигнаа до Берлин, „знаеа дека има само една татковина“, се сеќава шефот на Чеченија.
Тој го заврши видео постот со прашање од кое ја започна песната: „Украина, Украина, што е уловот на крајот на краиштата?“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…