Објавено на:

(Видео) Кадиров со “огнено” видео објави: МАРИУПОЛ Е НАШ – градот е целосно окупиран и ослободен од “бандеровци”

t

Кадиров: Мариупол е наш

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека Мариупол е дефинитивно и целосно окупиран и дека градот е исчистен од нацистите.

„Мариупол е наш – градот е дефинитивно и неотповикливо окупиран. Целата територија беше систематски расчистена од националисти, бандери, сатани и други, а беше преземена контрола над управната зграда на металуршкиот комбинат „Азовстаљ“, која е од особено стратешко значење. Исчистена е и целата соседна територија. „Останатите нацисти се блокирани под дебел бетон и железо на територијата на фабриката и сигурен сум дека овие ѕидови се последното нешто што ќе го видат во животот“, напиша Кадиров на својот канал Телеграм.

„Би рекло дека нацистите ги предвиделе сите сценарија. Но, тие не го земаа предвид најважното – нашите храбри борци. „Баналното потценување доведе до последователен пад на утврдувањата на Бандера“, заклучи чеченскиот лидер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…

(Видео) Какво апсење? Путин го посети и…

Путин го посети и Мариупол, пренесуваат руските…

Прорускиот градоначалник на Мариупол преживеал обид за…

Лидерот на проруската и сепаратистичка администрација во…

Мариупол оживува: Многу жители се вратија дома,…

Мариупол оживува: Многу граѓани се вратија дома,…