Објавено на:

(Видео) Кадиров: Чеченските борци го чистат индистрискиот комплекс, едвај се стигнува до нацистите, но ќе ги извлечеме сите

t

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, објави дека во Мариупол продолжуваат акциите за чистење на објектите во индустриската зона.

На својот Телеграм канал, Кадиров објави видео од чеченските борци, кои зазеле една индустриска хала, во која се запленети и три украински бирбени возила, како и муниција.

Во ова видео е еден од најголемите индустриски капацитети во ДНР, кој нацистите на Бандера го користеа како една од нивните многубројни бази.

Воините од Чеченија, како бестрашни волци, го чешлаат секој дел од некогаш моќната фабрика, која Азовските духови ја претворија во пристојна тврдина. ⠀

Но, бандитите не земаа предвид една околност – колку е потешка борбената мисија за нашите борци, толку беа поинтензивни нивните напади и попромислените борбените дејствија.

Така, и овојпат војниците од Чеченската Република, заедно со припадници на воените сили на моќ на ДНР, одлично си ја завршија работата.

Нацистите немаат шанса. Едвај се стигнува до нив, но во ред е, сепак, ќе ги извлечеме сите – порачува Кадиров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…