Објавено на:

(Видео) Како на филм: Војна снимена со дрон – фронтовска битка помеѓу Украинските и руските сили

t

Цивили од украинскиот град Херсон каде што десетина дена се водеа жестоки битки меѓу Русија и Украина снимиле видео со дрон. Сцените се како од филм.

Дронот снимил битка во која предходно е уништена украинска артилериска единица по што во судирот се вклучуваат оклопни транспортери и војници со лесно автоматско оружје и рачни бомби.


Во видеото се дава објаснување на англиски за дел од чекорите во битката.

Не е познато колкав е бројот на загинатите и ранетите во битката која е една од првите во светот снимена со цивилен дрон.

Видеото за 8 часа го виделе над 2 милиони луѓе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Беким Сали не смета дека треба да…

Министерот за здравство, Беким Сали, вчера беше присутен…

Лавров: Западот се обидува да ја наметне…

Некои западни земји почнуваат да ја разбираат…

Србија ги ограничи цените на брашното, зејтинот,…

Министерството за трговија, туризам и телекомуникации на…

Рама не’ охрабрува: Браќа Македонци и Албанци,…

Премиерот на Албанија, Еди Рама преку Твитер…

Се огласи Пендаровски: Овој француски предлог е…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ми соопшти,…