Објавено на:

(Видео) Канада ги растера камионџиите, мостот Амбасадор ослободен

t

Канадската полиција ги растера сите преостанати демонстранти кои шест дена го блокираа американскиот граничен премин поради ограничувањата воведени во земјата во борбата против ковид-19, што го попречи протокот на производи меѓу двете земји. Канадските камионџии го блокираа мостот Амбасадор, кој го поврзува канадскиот град Виндзор во провинцијата Онтарио со американскиот град Детроит, во знак на протест поради сертификатите за вакцинација. Ова ги принуди автомобилските компании привремено да ги затворат фабриките или да го намалат производството.

Канадскиот суд нареди итно деблокирање на мостот во петокот, но неколку десетици луѓе останаа на блокадите. Во полициското соопштение се наведува дека десетици луѓе се уапсени и запленети неколку возила.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Исчезнатото дете во Буково го нашле среде…

Веста дека во средата во 11.40 часот…

Oсмани: Забрзано се работи на нов француски…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Бугарското МНР го разобличи Османи: Протоколот бил…

Бугарското министерство за надворешни работи уште еднаш…

(Видео) Бугарски пратеник: Ја влечеме Македонија во…

Со денешната одлука на Народното собрание, кое…