Објавено на:

(Видео) Катастрофа во Бразил, најмалку 35 загинати во поплави и одрони

t

Најмалку 35 луѓе ги загубија животите во поплавите и одроните предизвикани од обилните врнежи во североисточниот дел на Бразил.

Во бразилската држава Парнамбуко, загинаа најмалку 33 лица во лизгање на земјиштето предизвикано од поројните врнежи во урбаните средини, додека 765 луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови. Властите во соседната држава Алагоас соопштија дека две лица го загубиле животот во поплавите.

Во декември и почетокот на јануари десетици луѓе загинаа додека десетици илјади луѓе не беа принудени да ги напуштат своите домови поради обилните дождови што ја погодија државата Баија, исто така во североисточниот дел на Бразил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бразил и Шпанија регистрираа први случаи на…

Први смртни случаи од мајмунски сипаници регистрирани…

Путин на БРИКС: „Бараме излез од кризата…

Владимир Путин во својот говорна 14-тиот самит…

Самит на БРИКС: Кои ги критикуваше едностраните…

Кинескиот претседател Кси Џинпинг во четвртокот ја…

Осомничени се осум лица за убиствата на…

Осомничени се осум лица за убиствата на…

Болсонаро: Имаме интерес да се зближиме со…

Бразил и САД треба да воспостават поблиски…