(Видео) Ковачевски: Да сме горди што македонскиот јазик одекна во Вселенската патријаршија

t

Честитки до сите православни верници за историската придобивка за нашата црква – таа е признаена и прифатена во канонско единство со останатиот православен свет, напиша на својот Фејбук профил премиерот Димитар Ковачевски.

-Среќен сум што во име на македонскиот народ, ја имав честа на македонски јазик да го прочитам Словото на верата во срцето на Вселенската Патријаршија.
Да сме горди што одекна нашиот македонски јазик на заедничката литургијата во Вселенската патријаршија, напиша премиерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Денеска го одбележуваме Денот на Охридското…

Денеска го одбележуваме Денот на Охридското Езеро…

Ковачевски: Финансискиот систем успешно се справи со…

Претседателот на Владата на Република С. Македонија…

Мицкоски до Ковачевски: Достоинството или го имаш,…

Достоинство или го имаш или воопшто го…

Каракамишева: Ако ова не е страшно за…

Целата јавност со горчина ја критикува реакцијата…

Ковачевски: Невработеноста е на историски најниско ниво

„Стапката на невработеност се очекува дополнително да…