(Видео) Ковачевски: Добро е што Џафери отиде во Украина – Ја пренесе нашата поддршка

t

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека е добро што претседателот на Собрание, Талат Џафери ја посетил Украина со цел да им се искаже поддршка.

„Добро е што претседателот на Собранието беше во Украина за да ја покаже нашата поддршка на демократскиот свет бидејќи таму се работи за војна на автократски режим против демократска држава, нарушување на територијалниот интегритет и суверенитет на независна држава“, вели премиерот во „Click Plus“ на ТВ21.

Ковачевски истакна дека Македонија веќе има дадено хуманитарна помош за украинскиот народ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…