(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со Пендаровски за поддршката од Македонија за членство на Украина во НАТО!

t

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски се согласува со изјавата на претседателот Пендаровски за поддршка за влез на Украина во НАТО и дали не смета дека со тоа како држава влегуваме во директна конфронтација со Русија, Ковачевски одговори дека се согласува и дека Македонија е членка на НАТО токму поради политиката на отворени врати на Алијансата.

– Имаме јасна позиција за војната во Украина, ние ја осудивме инвазијата на Русија врз една независна држава, Украина со што го наруши територијалниот интегритет. Ние сме земја која излезе од Југославија, знаеме како изгледа кога некој ќе наруши територијален интегритет и ние знаеме како изгледаат такви агреисии и сцени кои не се за 21 век. Ние ја имаме усогласно надворешната политика со ЕУ и ние сме членка на НАТО, благодарение на политиката на отворнни врати на НАТО, ние така сме го потпишале “Вашингтонскиот договор”. Јас се согласувам со изјавата на Пендаровски за членство на Украина во НАТО, одговори Ковачевски.

Целата прес-конференција може да ја проследите на следниот ЛИНК.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…

Кулеба: Членките на НАТО побрзо да достават…

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро…

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…