(Видео) Опозицијата си легнала на брашното? Ковачевски посигурен од било кога: Уставните измени ЌЕ СЕ СЛУЧАТ!

t

Борел потврди дека македонскиот идентитет и македонскиот јазик се заштитени, вели во интервју за Канал 5 премиерот Димитар Ковачевски.

– Уставните измени не можат да се користат за дневна политика, тоа е стратешко прашање од интерес на сите граѓани во државата. После скрининг-фазата ние ќе добиеме точно какви промени треба да се направат во делот на владеење на правото, малцинските права, правобранителството, децентеализацијата. Тие исто така се носат со 2/3 мнозинство во Собранието и потребен е консензус, вели Ковачевски.

Ковачевски вели дека опозицијата нема поддржано ниту една одлука која е сратешка цел на државата, на пример ЕУ и НАТО. Според него тие само декларативно се залагаат за ЕУ.

Ковачевски вели дека опозицијата се крие зад народот и граѓаните, а политичарите треба да покажат лидерство и е убеден дека уставните измени ќе се случат.

– Тоа е нешто што ќе се случи, нашата држава ќе стане земја-членка на ЕУ, дециден е Ковачевски.

За уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот да поминат потревни се 80 пратеници, односно невозможно е истите да се случат без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Негласањето на осум пратеници за законот за амнестија пред неколку денови повторно го актуелизираше прашањето дали токму пратениците кои не гласаа, ќе ги поддржат уставните измени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДОБРИ ВЕСТИ: Направена е нарачка за лекот…

Лекот „трикафта“ за болните од цистична фиброза…

Прифаќаме промена на Уставот: Ова се трите…

Новиот, компромисен француски предлог за решавање на…

Ковачевски: Денеска го одбележуваме Денот на Охридското…

Денеска го одбележуваме Денот на Охридското Езеро…

Ковачевски: Финансискиот систем успешно се справи со…

Претседателот на Владата на Република С. Македонија…

Мицкоски до Ковачевски: Достоинството или го имаш,…

Достоинство или го имаш или воопшто го…