Објавено на:

(Видео) Косовската полиција го затвори и граничниот премин Брњак!

t

Полицијата го затвори сообраќајот за патници и возила на премините Брњак и Јариње поради блокади на патишта од локални Срби, соопшти косовската полиција.
Полицијата ги повика граѓаните за сообраќај да користат и други премини.

Србите поставија барикади во градовите Жупча и Рударе, во близина на Звечани, како знак на незадоволство од мерките за реципроцитет на косовските власти за лични карти и регистарски таблички издадени од Србија, кои стапуваат на сила на полноќ.

Припадниците на косовската полиција ги враќаат сите возила од преминот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ги притискаат и Србија и Косово:…

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска…

И Бошњаците бараат заедница на бошњачки општини…

Освен Србите на територијата Косово, загрозени се…

Нова поддршка за Косово: Ѓукановиќ силно ја…

Црногорскиот претседател во заминување Мило Ѓукановиќ денеска…

Вучиќ се пишмани: Избори во овој момент…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

Напнато во Србија: Брнабиќ на состанок со…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вечерва ќе се…