Објавено на:

(Видео) Кој не сака евакуација на цивилите? Украински воен заробеник тврди дека населението не било информирано за хуманитарните коридори!

t

Украински воен заробеник тврди дека населението на градот Изум воопшто не било информирано дека е организиран хуманитарен коридор во градот Харков за евакуација на цивили.

Хуманитарните коридори и привремените прекини на огнот беа дел од договореното на трите рунди преговори меѓу руската и украинската делегација.


“Луѓето не ни знаеја дека има зелен коридор: украински воен заробеник на хуманитарниот коридор во градот Изум кај Харков.” – стои во описот на видеото.

Погледнете го сведоштвото на воениот заробеник во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се пофали: Слободата на Харков е…

На периферијата на Харков, Русите кои се…

Украинските сили тргнаа во контраофанзива на Харков

Украинските воени сили почнаа контраофанзива недалеку од…

Украинските сили ги потиснале Русите кај Харков?

Украина објави дека нејзините сили ја вратиле…

Мизинцев обвини: Украина изврши уште една крвава…

Украинската армија изврши нова крвава провокација во…

Почна големата контраофанзива на Украина околу Харков

Генералштабот на украинската војска соопшти дека големата…