(Видео) Крајевски: Наместо задолжување на државата – оданочете ги банките

t

Во дебатната емисија на ТВ 24 гостуваше Јован Крајевски – член на Презедиумот на Политичката партија Левица. Главна тема во емисијата беа моменталните економски проблеми со кои се соочува Република Македонија.

Во прилог Ви ја пренесуваме репликата на Крајевски кон пратеникот Панчо Минов кој одби да одговори дали Владата ќе го поддржи анти-лихварскиот закон на Левица.

„Зошто наместо да го полните буџетот со задолжување, не ги оданочите банките? Стопанка Банка, Комерцијална Банка и НЛБ прават 100 милиони профит за девет месеци. Очигледно е дека го прават тој профит на наша мака. Левица поднесе и предлог-Закон за намалување на банкарските провизии и надоместоци, кој го нарековме анти-лихварски закон. Дали СДС ќе го поддржи тој закон?”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Западот го предупредил Курти: Ако не биде…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека бил…

И Партијата за движење на Турците ја…

Централното Собрание на Партијата за движење на…

Ѓоковиќ води против Циципас во финалето на…

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска го…

Начевски и Николов ќе го судат финалето…

Македонија ќе биде дел од финалето на…