Објавено на:

(Видео) Лавров: Загрижени сме за животите на руските дипломати и обичните Руси кои живеат во странство

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека руските дипломати во моментов „живеат и работат во тешки услови“. „Има напади, всушност терористички напади, врз нашите институции и против физичката безбедност на дипломатите“, рече Лавров. „Сега не им препорачуваме сами да излезат во град.

Во исто време, министерот го привлече вниманието на фактот дека руското Министерство за надворешни работи е уште позагрижено за положбата на сонародниците во странство, руските граѓани и обичните Руси кои живеат во странство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Постои ризик други земји да бидат…

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени…

Лавров: Буча е наместено сценарио како „Рачак“

Кога нешто е во интерес на САД,…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…

Лавров најави визи за непријателските земји меѓу…

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,…