Објавено на:

(Видео) Лудило во Гомел: Русите спремни да заминат добиле повик дека доаѓа украинската делегација – во исто време украински министер предупредува за белоруска инвазија на Украина

t

Многу е хаотична ситуацијата во белорускиот град Гомел каде Украина доби официјална покана да се сретне со руската делегација и да водат мировни преговори поради војната во државата.

Претходно Инфомакс објави дека делегацијата на Руската Федерација на чело со помошникот на претседателот на Русија Владимир Медински останува во Минск и е подготвена да почека до 15 часот (2 часа) по белоруско време за украинската страна да ја потврди подготвеноста да учествува во преговорите во Гомел. Преговори кои токму Киев ги иницираше.


Во случај на ново одбивање на преговорите, целата одговорност за понатамошниот развој на настаните ќе ја има актуелната влада на Украина.

Пред малку Медински изјави „Ние сакавме да си замине, но буквално околу 15:00 часот добивме информација од украинската страна за интересот и потврдата за преговорите“. Медински напомена дека Украина се согласила на разговори во Гомел.

Речиси истовремено Андриј Загородњук, поранешен украински министер за одбрана, вели дека Белорусија ќе и објави војна на Украина:

„Има информации за воздушни војници од Белорусија натоварени во авионите за влез во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…