(Видео) Лука Дончиќ кошмар за Клиперс – Постави личен рекорд

t

Најголемата ѕвезда на Далас маверикс, Лука Дончиќ имаше уште една одлична ноќ во НБА-лигта, откако синоќа го предводеше својот тим до победа против Лос Анџелес клиперс (112-105) со 51 поен и така постави личен рекорд.

Дончиќ стана петтиот кошаркар од Европа во историјата, кој постигнал повеќе од 50 поени во еден меч, а на првото место е легендарниот Тони Паркер со 55 поени за Сан Антонио, додека Дирк Новицки и Јанис Антетокумпо постигнаа по 52.

Словенецот, освен 51 поен, имаше и девет скокови и шест асистенции, додека кај гостите од Лос Анџелес најдобар беше Маркус Морис со 21 поен, а Пауел додаде 19.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Балканците рушат рекорди: Дончиќ стана прв играч…

Кошаркарот на Далас маверикс, Лука Дончиќ, постави…

(Видео) ТРОЈКА, за полуфинале на Македонија, леле…

Денеска се навршуваат 11 години од најголемата…

Чековски се враќа во македонската кошарка

Поранешниот македонски репрезентативец Ѓорѓи Чековски е нов…

Голден Стејт се врати на НБА тронот

Голден Стејт продолжува да пишува историја и…

НБА ѕвездата не го заборави родниот град:…

Кошаркарот на Кливленд кавалирс, Џеди Осман, во…