(Видео) Македонец од Украина: Народот не сака да си оди, се плаши дека нема да може да се врати како егејците

t

Во најновата епизода на „Тешки Муабети“ во која се разговара со двајца Македонци од Украина. На почеток се контактираше со Игор од Велес, кој во моментов се наоѓа во украинско село во близина на Киев.

Запрашан од водителот Јанко Илкоски како се информира дур е таму, дали има државни медиуми, Игор вели дека функционираат со „чет“ групи. – „Се инфорираме на вибер, телевизија нема од вторникот, ја бутнаа телевизиската кула во Киев“.


Игор е еден ден пред поаѓање за да се евакуира, но вели дека не знане дали ќе тргне. На што водителот Илковски го праша кои се другите опции и планови – „Ако не тргнам ќе останеме овде и ќе се откажам од разно-разни ветувања. Спијат шоферите, изморени се. Тие носат хуманитарна помош за Киев, па оттука зимаат луѓе“

Водителот Милошески го запраша Игор за тоа што мисли, што доведе до оваа ситуација. -„Ги гледаме случувањата, знаеме што се случуваше од 2014та до денес. Што го натера Путин да го направи овој потег“ На што Игор вели дека украинскиот народ на село сеуште не верува дека Русија ги нападнала. Народот тука не сака да напушти, затоа што се разговара дека источно од Дњепр ќе има „Нова Русија“ и никогаш нема да можат да се вратат, нешто слично како бегалците од егејска Македонија, но таму беа избркани.“ „Јас сум многу разочарн од македонскиот народ што ги брани на интернет“ – Додаде Игор мислејќи на русите,

Видеото може да го глеадте ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…