Објавено на:

(Видео) Македонија се појави на „Хистори каналот“: Канда и „Космичкото јајце“ е мистерија за светските научници

t

Локалитетот Канда кој се наоѓа на рид во Свети Николе, е вистинско македонско космичко јајце. Во познатиот документарен серијал „Антички Вонземјани“ се вели дека симболот-стрелка во форма на буквата „М“ е насочен кон соѕвездието Касиопеја, познатата божица. Истовремено, научниците веруваат дека симболот го претставува богот Себ кој е дете на космичката Мајка и Татко.

Се работи за геоглиф со димензии од околу 85 на 45 метри, кој датира негде од 10.500 година пред нашата ера. Го поврзуваат со древната Пајонија, но и со ведските митови за постанокот. Археоакустичните мерења докажуваат дека формата е направена од вештачки, човечки фактор, а не од самата природа.

Многу прашања остануваат неодговорени во Канда, но едно е сигурно. Јајцето како симбол за почеток на универзумот се јавува во скоро сите култури и пантеони низ светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Василево: Уапсено едно лице осомничен…

Полицијата вчера го лишила од слобода С.И.…

Давидовиќ за рамковните: Ова што се прави…

Поради многу фактори, особено заради градење општество…

Пак си „играме“ со мечката: Во Битола…

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти…

Јонуз за Голема Албанија: Ќе има крв…

Во Македонија нема кoлумниста што секоја колумна…

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето…

Во координација сме со јавен обвинител и…