(Видео) “Македонските Бугари” јасно му порачале на Петков да не отстапува од бугарската кауза во Македонија

t

Македонските Бугари јасно му порачаа на премиерот Кирил Петков дека не се согласуваме со отстапки кои ќе ја загрозат бугарската национална кауза во РМ и тој тоа го сфати.

Ова за БГНЕС го изјави новинарот Владо Перев на средбата со премиерот Кирил Петков што се одржа синоќа во Министерскиот совет.
За време на разговорите со премиерот, тие ја изразија својата загриженост дека не секогаш го разбираат ставот на бугарската влада за македонскиот Устав и местото на Бугарите во него.


„Се согласивме дека бугарската влада сака да ги направи првите чекори кон договор што ќе ги доведе македонските Македонци до Уставот пред отворањето на првото поглавје. Преовладуваа две мислења, кои на крајот се претворија во едно – невозможно е да се надмине какво било недоразбирање меѓу Македонија и Бугарија без македонските Бугари да влезат во Уставот и да ги почитуваат нивните права“.

Тој додаде дека се разговарало и за учебници и споменици, „за желбата на оваа влада да ја задржи владата на Ковачевски во Македонија за да продолжи со реформите“.

Како заклучок, Владо Перев истакна дека македонските Бугари „стојат не само зад добрите односи меѓу Македонија и Бугарија, туку и зад заштитата на бугарската национална кауза во Македонија, која е загрозена во последните 100 години, а премиерот мора да го има тоа на ум“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претпладне сончево и топло до 34 степени,…

Времето претпладне ќе биде сончево и топло…

Инфомакс е, и ќе биде редакција на…

Во вечерашното издание на "Teшки муабети" се…

Не можете да кажете дека сте биле…

Не можете да кажете дека сте биле…

(Видео) Хорор: Украинските бегалци во Бугарија се…

Украинските бегалци во Бугарија се исфрлаат од…

Датум “мало сутра”: Нема причина за кревање…

Немаме причина да го укинеме ветото за…