(Видео) МВР со апел до граѓаните: Ако препознаете некој од хулиганите со молотови коктели пријавете го на 192!

t

МВР апелира до граѓаните, доколку било кој препознае некого од хулиганите, како што е лицето на снимката кое го фрли молотовиот коктел спрема полицијата и објектот на Собранието, може да го пријави тоа на телефонскиот број 192 или во најблиската полициска станица. Без разлика дали пријавата е анонимна или не, полициските службеници ќе постапат и, доколку се потврди идентитетот, против насилниците ќе бидат преземени соодветни законски мерки.

Министерството апелира до граѓаните да не дозволат да бидат вовлекувани во ничии сценарија, ниту во било какви насилни инциденти, бидејќи ќе бидат преземани најригорозни мерки и нема да се толерира нарушување на мирот и безбедноста. Секој дијалог треба да се води во институциите на системот, а македонската полиција е токму гарантот за безбедноста на тие институции, на државата и нејзините граѓани. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Акција на МВР во Скопје: Апсење за…

Вчера и завчера полицијата апсеше за дрога…

Претрес во Скопје: МВР пронајде оружје и…

Денеска (09.12.2022) во Скопје, полициски службеници од…

(Видео) Секретарот на Град Скопје го повика…

Секретарот на Град Скопје, Зоран Глигоров, денеска…

Експресна реакција на МВР: Приведени пет лица…

Полицијата попладнево приведе пет лица кои за…

Официјално, МВР соопшти: Мерцедесот со флешери не…

По извршени детални проверки од страна на…