Објавено на:

(Видео) Мега интервју: Трамп тврди дека Американците „треба да се плашат“ од нуклеарна војна со Русија

t

Поранешниот претседател се осврна на своите стравови за потенцијалната ескалација на ситуацијата во Украина, бидејќи НАТО, поддржан од САД, ја понуди својата поддршка во услови на тековен конфликт на Русија со нејзиниот сосед.

Говорејќи на Full send podcast во средата, Трамп го обини неговиот наследник Бајден и тврдеше дека Американците „треба да се исплашат бидејќи имаме некомпетентни луѓе кои ја водат нашата земја“.


И покрај тоа што призна дека Русија навистина е нуклеарна сила, Трамп ги потсети слушателите дека Америка, исто така дека САД има слични способности што ќе ја одвратат агресијата од Москва. Сепак, тој призна дека има „шанса“ да има светска војна, со оглед на сегашните тензии.

Подкастот набрзо беше забранет на Јутуб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прифаќаме промена на Уставот: Ова се трите…

Новиот, компромисен француски предлог за решавање на…

Џафери: Горд сум што сум од Форино,…

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на седницата…

Ајде реприза – Османи: Ако го прифатиме…

Македонскиот шеф на дипломатија, Бујар Османи информира…

Беким Сали не смета дека треба да…

Министерот за здравство, Беким Сали, вчера беше присутен…

Лавров: Западот се обидува да ја наметне…

Некои западни земји почнуваат да ја разбираат…