Објавено на:

(Видео) Медведев: Американците повеќе не се господари на планетата Земја“

t

Русија немаше друг избор освен да се префрли на својата национална валута, руската рубља, во својата енергетска трговија со западните земји, поради природата на санкциите наметнати на земјата, објасни поранешниот шеф на државата за новинарите на РТ и Риа Новости во четвртокот. .

Дмитриј Медведев, кој беше претседател од 2008-2012 година и моментално е заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, тврди дека одлуката на претседателот Владимир Путин во средата да се префрли на рубљи во трговијата со енергија со западните купувачи е сосема логична, бидејќи Москва има нема друга опција под овие околности.

„Ги затворија дописничките сметки на нашите комерцијални банки, го оневозможија порамнувањето во долари и евра и ги исклучија банките на списокот со санкции од СВИФТ, барем некои од нив. Што мислеа дека ќе правиме?“ реторички праша рускиот политичар.

Осврнувајќи се на плановите за постепено укинување на руската енергија искажани од некои европски нации, Медведев истакна дека на краток рок, таквото сценарио е малку веројатно, бидејќи тоа би имало разурнувачки ефект за самата Европа. Официјалниот претставник тврди дека САД, кои на прво место беа многу помалку зависни од руските енергетски резерви, го чувствуваат најголемиот товар веќе по одлуката да престанат да купуваат руска нафта. Според Медведев, зголемените цени на пумпите за бензин во Америка, со цените на горивото „сега на рекордно високо ниво“, ќе му наштетат на рејтингот на Џо Бајден.

Сепак, Москва нема илузии во однос на фактот дека порано или подоцна западните земји ќе се префрлат на други извори на енергија, истакна Медведев, па оттука Русија „секако гледа на азиските пазари во сегашното опкружување“ и „изнаоѓа начини за диверзификација на своите резерви“. Поранешниот претседател заклучи дека се додека европските пари влегуваат, Русија ќе продолжи да го користи овој извор на приход.

Западот покажа длабоко недостиг на разбирање за рускиот менталитет кога наметнуваше секторски санкции. „Тие се обидуваат да влијаат и на секторите во економијата. А тоа се стотици илјади, милиони наши луѓе“, тврди рускиот функционер.

Медведев тврдеше дека дури и оние кои не ја поддржуваат владата ќе застанат покрај неа пред надворешниот притисок. „Тие не ги разбираат стимулациите дека кога се применува таков притисок (и овој притисок не е врз големите претприемачи, не врз големите бизниси, ова е притисок врз секого и секаде), општеството се консолидира“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дневен хороскоп за сабота (26.11.2022)

ОВЕН Благодарение на вашите способности, добивате мал…

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број…

Кина го забележа својот најголем број дневни…

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД…

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер…

Денеска облачно и ветровито, утре постудено со…

Утрото студено со услови за појава на…

Денес се празнува Свети Јован Златоуст

Патријарх Цариградски. Роден е во Антиохија, во…