(Видео) Милановиќ повторно распали: Како е можно никој да не види летало како лета над членка на НАТО цел час и никој да не го собори – каква ви е оваа одбрана?

t

Како е можно несофистициран летало да помине повеќе од еден час над членка на НАТО и тоа никој да не го забележи, праша хрватскиот претседател Зоран Милановиќ за несреќата во Хрватска.

„Знаеме каков предмет влетал. За 40 минути ја прелетал Унгарија, во Хрватска неполни седум минути. Ова е сериозен инцидент“, рече Милановиќ.


„Како што стојат работите, авионот долетал од Украина, паднал над Загреб кога останал без гориво“, објасни Милановиќ, додавајќи дека леталото со големина на авион не се урнал на пат од Украина кон Загреб.

„Знаеме каков објект влетал. Не добивме никаква пријава. Објектот летал над Унгарија над 40 минути, леташе во Хрватска помалку од седум минути и падна во областа Јарун, за среќа без жртви. Ова е сериозна инцидент и ние го третираме на тој начин. Во тек е истрага, сакаме да ги утврдиме сите детали“, рече претседателот.

„Ги повикувам граѓаните да бидат смирени бидејќи такви работи може да се случат во конфликти од ваков вид. Оценуваме дека тоа не е насочено против Хрватска, ова е првиот и вториот впечаток. Треба да разгледаме одредени процедурални прашања и да утврдиме како е можно летало со големина на авионот да не е соборено на пат од Украина кон Загреб“, рече тој.

„Гледаме што се случува во Украина, но не видов никој на CNN, BBC и Al Jazeera да известува за овој настан, кога летало тешко шест тони падна во поширокиот центар на градот од речиси милион луѓе, среќа што не беше бомба или ракета“, рече тој.

„Се истражува како е можно никој да не го забележал ова“

„Во моментов тоа е предмет на сериозна истрага за тоа како е можно никој да не го забележал ова. Прашањето е дали Хрватска можела да направи нешто со ова ниво на одбрана. Беше многу кратко во нашиот воздушен простор. Му се јавив на премиерот утрово“, рече Милановиќ.

Фактите ќе се утврдат.Како е можно несофистицирано летало да мине повеќе од еден час над членка на НАТО, а никој да не го забележи? Во истрагата се вклучени воени служби.Како што стојат работите, леталото полетало од Украина, паднало над Загреб кога останало без гориво“, рече тој.

„Не се слушнав со Орбан, Пленковиќ го виде во Франција. Унгарија требаше да ги има податоците што е можно поскоро, а ништо не се случи“, рече Милановиќ.

„Ние зависиме од западните сојузници“

„Настанот е сериозен. Седницата на Советот за национална безбедност ќе биде кога ќе се договориме јас и премиерот. Бев брифиран пред половина час. Седницата на Советот во форматот искористена како можност за фотографирање нема смисла.“, рече тој.

„Во каква состојба е нашата противвоздушна одбрана, колку што се инвестира во неа. Во таа смисла, ние зависиме од западните сојузници додека не добиеме 12 авиони, кои исто така ќе бидат бескорисни додека не се инвестираат некои средства во нив“, рече тој. .

„Дури и во најдобри околности, ова е толку извонредна и непредвидена ситуација што треба да зависите од партнерите и членките на НАТО на кои не можеме да се потпреме, и очигледно направија грешка“, рече тој.

„Нема потреба да разговарам украинскиот амбасадор.

„Нема потреба да се повикува на разговор украинскиот амбасадор, има војна и работите се надвор од контрола. Не знам што би добиле со тоа. Само се надеваме дека тоа нема да се повтори. Леташе 1.000 километри “, рече претседателот.

„Шефот на НАТО е техничко лице, видовме дека за време на бомбардирањето на Србија генералниот секретар на НАТО , тој зборува во име на Алијансата и често кажува работи кои не се координирани. Нема смисла да го бараме“, рече Милановиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…