Објавено на:

(Видео) Моментот фатен на камера, товарен авион се преполови при принудно слетување

t

Товарен авион на ДХЛ се преполови при принудно слетување во Костарика, во несреќа што предизвика привремено затворање на меѓународниот аеродром во Сан Хозе.

Додека запираше на пистата, чад избиваше од жолтиот авион на германскиот логистички гигант, се излизга од пистата додека се вртеше и се преполови во предлот на задните тркала.

Двајцата членови на екипажот се „во добра состојба“, изјави шефот на пожарникарската служба на Костарика, Хектор Чавес.

Сепак, пилотите од Гватемала се испратени во болница на медицински преглед, соопшти Гвидо Васкез, портпарол на Црвениот крст.

Пилотот беше потресен, но и двајцата членови на екипажот беа свесни и „живо се сеќаваат на сè“, додаде Васкез.

Вчерашната несреќа се случила откако авионот Боинг-757, кој полетал од меѓународниот аеродром во Сан Хозе, морал да се врати 25 минути подоцна поради принудно слетување поради механичка дефект.

Екипажот ја предупреди контролата на летот за проблем со хидрауликата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВНИМАВАЈТЕ: За земен брз кредит од 9.000…

За земен брз кредит од 9.000 денари,…

(ФОТО) АЛБАНЕЦ ЈА НАДМУДРИ ПОЛИЦИЈАТА! На Интернет…

32-годишникот бил испрашуван од полицијата и првично…

Пендаровски: Невкусно е во економска криза да…

Претседателот на државата Стево Пендаровски во врска…

ФАТЕН НА ДЕЛО, ИТЕН ОДГОВОР НА РУСИЈА!…

Кремљ тврди дека репортерот бил „фатен на…

„Челенџер 2“: Вакви британски тенкови доби Украина

Првиот од 14-те тенкови „Челинџер 2“, што…