Објавено на:

(Видео) “Мртвата” трудница од Мариопол зема помош од руската војска?

t

На социјалните мрежи се појави видео од делењето хуманитарна помош во Мариопол од страна на руската војска.

Вниманието на јавноста го привлече еден детал. Голем дел од руската јавност тврди дека на видеото може да се види како трудницата, која украинците тврдат дека е мртва, зема помош од руската војска.

Претхоно Украина обвини дека при гранатирање на болница загинала трудница, за која во Русија се појавија шпекулации дека е нашминкана позната блогерка, односно дека станува збор за глума.

“Жена која минатата недела „почина“ во породилиштето поради воените дејствија во Мариупол, а чија слика кружеше низ сите западни медиуми, денеска доби руска хуманитарна помош во Мариупол.” – се шегуваат оние кои го објавија видеото во јавноста.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Литванија ќе бара да се распореди НАТО…

Литванија ќе бара распоредување на бригада на…

Британски војник: Армијата мора да биде подготвена…

Војникот на Обединетото Кралство рече дека британските…

(Видео) Француски поручник од фронтот: Ќе го…

Вишиот поручник на француската армија Франсоа Модам…

Ердоган: Ќе ја направам турската војска број…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека…

(Видео) Со цвеќе и посебна церемонија, руските…

Воениот персонал - специјалисти на медицинската служба…