(Видео) Македонец во Украина: Народот тука е сплотен – Замислете Албанците да речат дека ќе ја отцепат западна Македонија

t

Во Тешки муабети се зборуваше за актуелната ситуација во Украина, а специјален гостин беше Македонец по потекло од Велес.

Запрашан дали населението таму има позитивно или негативно мислее за Зеленки, Игор одговори.


“Никој овде не го споменува Зеленски ни лошо ни добро, да беше во Македонија веројатно ќе го плукаа. Тука се сите сплотени. Овде Путин го викаат втор Сталин.

Членот кој бил убиен, не знам дали е убиен, донекаде и го оправдувам тоа. Не може во војна некој да шпионира.

Народот во Доњецк не сака да биде под Украина, падна власта и оддеднаш не им беше убаво да бидат по Украина. Никој не им забранувал да зборуваат на руски, нека не лажат. Како може сега секој да се отцепува како сака.

Замислете во западна Македонија да речат Албанците ние сме 90% Албанци тука и се отцепуваме. Рускиот јазик е доста далечен од украинскиот, тоа е како српски и словенечки, не е ист јазик. ” – констатираше Игор.

“Не се согласувам со правата малцински во Донбас, за тоа имаше и извештај од релевантни институции. Ние имаме проблем со нашите малцинства во Бугарија, Грција, Акбанија. Се согласувам дека ова за нас не е добар пример и добар преседан.” – рече Александар Митовски.

Следете не во живо на следниот линк: https://fb.watch/bAQ6kHMRR2/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…

(Фото) Руски бродови “обвинети” за кражба на…

На Твитер се објавени сателитски снимки од…

Уапсени војниците кои го критикуваа Зеленски: Ќе…

Украинските војници од 115-та бригада, кои одбија…

Поранешен НБА шампион со Лејкерс тргна да…

Некогашниот украински репрезентативец Станислав Слава Медведенко им…