(Видео) Македонец во Украина: Народот тука е сплотен – Замислете Албанците да речат дека ќе ја отцепат западна Македонија

t

Во Тешки муабети се зборуваше за актуелната ситуација во Украина, а специјален гостин беше Македонец по потекло од Велес.

Запрашан дали населението таму има позитивно или негативно мислее за Зеленки, Игор одговори.


“Никој овде не го споменува Зеленски ни лошо ни добро, да беше во Македонија веројатно ќе го плукаа. Тука се сите сплотени. Овде Путин го викаат втор Сталин.

Членот кој бил убиен, не знам дали е убиен, донекаде и го оправдувам тоа. Не може во војна некој да шпионира.

Народот во Доњецк не сака да биде под Украина, падна власта и оддеднаш не им беше убаво да бидат по Украина. Никој не им забранувал да зборуваат на руски, нека не лажат. Како може сега секој да се отцепува како сака.

Замислете во западна Македонија да речат Албанците ние сме 90% Албанци тука и се отцепуваме. Рускиот јазик е доста далечен од украинскиот, тоа е како српски и словенечки, не е ист јазик. ” – констатираше Игор.

“Не се согласувам со правата малцински во Донбас, за тоа имаше и извештај од релевантни институции. Ние имаме проблем со нашите малцинства во Бугарија, Грција, Акбанија. Се согласувам дека ова за нас не е добар пример и добар преседан.” – рече Александар Митовски.

Следете не во живо на следниот линк: https://fb.watch/bAQ6kHMRR2/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

На Украина им се брза: Зеленски бара…

Украина прифатила дека членството во НАТО повеќе…

Унгарија смета дека брз прекин на огнот…

Унгарија повика на итни мировни преговори за…