Објавено на:

(Видео) Најголемите антисемити биле Евреи: И израелскиот премиер му се налути на Лавров – сака да ги обвини Евреите за најголемите злосторства

t

Во својата најексплицитна осуда на руски функционер од почетокот на војната против Украина, премиерот Нафтали Бенет зборуваше против тврдењето на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека Хитлер бил деl Евреин.

Запрашан во интервју за италијанскиот „Рете 4“ во неделата како Русија би можела да ја „денацифицира “ Украина ако нејзиниот претседател Володимир Зеленски е Евреин, Лавров рече: „Кога велат „Каква нацификација е ова ако сме Евреи“, мислам дека Хитлер исто така имал еврејско потекло, така што тоа не значи ништо“.

„Веќе долго време слушаме како мудриот еврејски народ вели дека најголемите антисемити се самите Евреи“, додаде тој.

Бенет во понеделникот рече дека „лагите како овие имаат за цел да ги обвинат самите Евреи за најстрашните злосторства во историјата, извршени против нив, и на тој начин да ги ослободат угнетувачите на Евреите од нивната одговорност“.

„Како што веќе реков, ниту една војна денес не е холокауст ниту е како холокаустот“, изјави Бенет. „Употребата на холокаустот на еврејскиот народ како тема за политичка пресметка мора веднаш да престане“.

Забелешките, во кои експлицитно беше именуван рускиот министер за надворешни работи, се први од ваков вид откако Русија ја нападна Украина кон крајот на февруари. Бенет не ја осуди Русија, иако министерот за надворешни работи Јаир Лапид постојано го прави тоа и Израел гласаше против Русија во ОН. На пример, кога излегоа на виделина масовните цивилни жртви во Буча, Украина, Бенет рече дека е „шокиран“ и дека „страдањето на украинските граѓани е огромно“, но не ја обвини Русија за воени злосторства. Официјални лица во Ерусалим ја наведоа воената координација со Русија во Сирија и неговите обиди да преговара меѓу Зеленски и рускиот претседател Владимир Путин како причини за неговиот релативен молк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведена скопјанка барана со централна потерница

Денеска (09.08.2022) во 14.35 часот во с.Визбегово,…

(Видео) Градот Скопје има план: Во деновиве…

Град Скопје наскоро ќе го презентира планот…

Српските медиуми: Доаѓаат 30.000 работници од Македонија…

„Спас за Србија!“ Од септември доаѓаат 30.000…

(Видео) Aрсовска за Универзална сала: Тоа е…

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, денеска рече…

(Видео) Aрсовска за лажните вести: Во Луна…

Градоначалничката на Скопје денес на новинарско прашање…