(Видео) Најлошото сценарио за Украинците: Луганск е речиси целосно руски, следен е Харков!

t

Руската војска наведува нови „успеси“ во регионот на Донбас по извештаите од пред неколку дена дека украинските сили можеби го запреле напредувањето во Сeверодонецк. „Офанзивата во правецот на Сeверодонецксе развива успешно“, рече портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков во видео обраќањето во неделата.

Тој рече дека клучното село Метиолкине на источниот раб на градот било преземено. Во исто време, украинскиот гувернер на провинцијата Луганск, Серхи Хаидаи, призна дека „Ситуацијата во Сeверодонецк е многу тешка“ бидејќи украинските борци се побројни и оружени.

Во моментот кога Сeверодонецк е подготвен да падне во рацете на Руси, кои пред една недела стигнаа до центарот на градот, владата на Украина вели дека Русија се обидува повторно да го направи Харков „град на фронтот“ бидејќи артилеријата се движи кон соседните област, веројатно со цел да се продолжи со гранатирањето.

Харков е вториот по големина град во Украина со предвоено население од околу 1,4 милиони луѓе и се наоѓа на североисток. На почетокот на инвазијата тоа беше место на тешки бомбардирања и борби.

„Русија се обидува да го направи Харков град на првата линија“, изјави во неделата украинскиот министер за внатрешни работи Вадим Денисенко за градот кој главно зборува руски, кој се наоѓа на само 30 километри од границата меѓу Украина и Русија.

Според Ројтерс, „За неколку часа по неговото предупредување, руското Министерство за одбрана тврдеше дека со ракети Искандер ја погодило фабриката за поправка на тенкови во Харков“. Ова го нагласи уверувањето на Киев дека руската војска се подготвува за нов напад врз големиот град.

„Бранителите на Харков минатиот месец се чинеше дека ги потиснаа руските сили од операцијата за опкружување околу градот“, забележа понатаму Ројтерс.

„Минатата недела, извештаите сугерираа дека руските сили распоредиле артилерија за да спречат украинска контраофанзива во близина на Харков“, се додава во извештајот.

Веројатно Русинот ќе се обиде да донесе конечна и целосна победа над Луганск пред големата операција фокусирана на Харков. На почетокот на инвазијата, делови од областите на Харков беа уништени во неколку недели силно гранатирање.

Во опишувањето на ситуацијата во Луганск, кој Русија во овој момент го контролира речиси целосно, гувернерот Хаидаи опиша дека се подготвува за „најлошото“.

Меѓународните дописници ги опишаа тековните борби за градот, улица по улица, бидејќи украинските сили што се повлекуваат поставуваат блокади на патиштата, палат возила и бодликава жица во обид да го забават напредувањето на руските сили.

Хајдаи побара повеќе „оружје со долг дострел да пристигне што е можно поскоро“ од поддржувачите на Украина, но исто така подвлече: „Фактот што Западот ни помага е добар, но aко не е [пре]доцна“.

Претседателот Зеленски во меѓувреме ги притиска лидерите на Запад итно да одобрат повеќе вооружување бидејќи неговата армија продолжува постојано да го губи теренот на исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…