Објавено на:

(Видео) Најнови снимки од појасот Газа: Изрелскиот министер за одбрана нареди продолжување на операцијата!

t

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц, по проценката на ситуацијата со учество на шефовите на агенциите за спроведување на законот, нареди да се продолжи операцијата против Исламскиот џихад, соопшти прес-службата на Министерството за одбрана.


„Министерот Ганц му наложи на воениот оддел да ја продолжи операцијата против Исламскиот џихад, фокусирајќи се на активностите за спречување на ракетни напади од Газа кон Израел“, се вели во соопштението на Министерството.


Се истакнува дека во проценката на ситуацијата учествувале началникот на Генералштабот на Армијата Авив Кочави, претставници на Министерството за одбрана, началникот на одделот за разузнавање на ИД и други високи безбедносни функционери. Ганц, исто така, побара од одделите да ги насочат своите напори за поддршка на жителите на израелските погранични области кои страдаат од гранатирањето на Палестинците од Газа.

Израелската армија во петокот ја започна операцијата Зора против Исламскиот џихад во Појасот Газа. Со воените напади врз цели во Појасот Газа, воведена е вонредна состојба во задниот дел на Израел. Палестинската група „Исламски џихад“ ја потврди смртта на еден од командантите на нејзиното воено крило Тајсир ал Џабари за време на воздушен напад. Во текот на ноќта, сирените за воздушен напад се огласија во областите што граничат со Газа во Израел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски шокиран од Израел: Не ни обезбедија…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот изјави…

“Хамас” денеска погуби петмина Палестинци поради соработка…

Вооруженото исламистичко движење "Хамас" утринава соопшти дека…

Шолц го осудува секој обид за негирање…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска му рече…

Турција и Израел ги обновуваат дипломатските односи!

Турција одлучи да именува амбасадор во Израел…

Палестинскиот претседател го обвини Израел за холокауст…

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера предизвика бес…