Објавено на:

(Видео) На белгиската власт и се случи народ: Полициjaта не знаеше каде да бега, еве како изгледаа пpoтестите во Брисел

t

Повеќе од 50.000 демонстранти од повеќе земји, протестираат во Брисел пред седиштетот на Европската Унија. Протестантите се незадоволни од мерките што Унијата ги воведе за справување со кризата предизвикана од пандемијата, а својот бес го искалија врз белгиската полиција.

Демонстрациите беа најавени како мирни, но според известувањата од Брисел, низ улиците на градот како да се води војна меѓу демонстрантите и полицијата.


Организатор на протестите е здружението „Обединети Европејци“, во соработка со повеќе од 600 организации од повеќе европски земји. Предводниците на протестот велат дека тие не се против вакцинацијата, туку сакаат да укажат на некоректниот начин на кој властите воведуваат рестриктивни мерки шурм ЕУ.

Најголем број на демонстранти се од Белгија, Холандија, Германија и Франција.

Во еден момент протестите ескалираа, а белгиската полиција не знаеше каде да бега, се криеше по административни згради на ЕУ, метоа и буквално бегаше од демонстрантите

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Монструозно: Скопјанец прво ја удирал со тупаници,…

Основното јавно обвинителство од Скопје започна истрага…

Заменик претседателот на Владата во посета на…

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски…

Брисел инсистира на решение помеѓу Македонија и…

Додека Брисел инсистира на решение со прашањето…

Група лозари од Тиквешко денеска протестираат на…

Група лозари од Тиквешко денеска протестираат на…