Објавено на:

(Видео) “На мене е сируп и тој симболизира монтажа и овде и во Буча!” – дрзок одговор на рускиот амбасадор во Полска

t

Рускиот амбасадор во Варшава Сергеј Андрејев одговори на провокацијата на локален новинар за време на инцидентот што се случи во полската престолнина на Денот на победата.

Тогаш рускиот амбасадор беше мета на црвена боја, а агресивната група Полјаци и Украинци, кои претходно се собраа на гробиштата каде Андрејев требаше да положи венец, му го попречија патот, извикувајќи навреди.

“На вас е крвта на илјадници Украинци”, велеа од толпата на што амбасадорот врати:

“На мене е сируп и тој симболизира монтажа и овде и во Буча!”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полска размислува да го ограничи пристапот до…

Полска разгледува планови да го следи примерот…

Американскиот амбасадор ги искара бугарските политичари: Ја…

Политичарите во Бугарија ја користат руската пропаганда…

Зоран Попов го помина собранискиот филтер и…

Новоименуваниот амбасадор на Република Македонија во Соединетите…

Полска е против предлогот за задолжителни заштеди…

Полска е против предлогот на ЕУ за…

Оградата ќе спречи напад? Полска ја заврши…

Полска ја заврши изградбата на 187 километри…