(Видео) На Русија ѝ одговара евакуација на цивилите во Украина – САД повторно тактизира како во Втората светска војна?

t

Во денешната епизода на Тешки муабети се зборуваше за се уште актуелната специјална воена операција на Русија во Украина и меѓусебните обвинувања на двете земји во врска со евакуација на населението.

“Русија обвинува дека украинските националисти од Мариопол не дозволуваат евакуација на цивилите, Украина пак исто обвинува дека Русија не дозволува евакуација. Сите меѓусебно се обвинуваат, но да размислиме. Зошто Русија би имала корист од неевакуација на цивилите? Доколку се евакуира населението тогаш русите ќе можат да се соочат директно со украинската војска и веројатно да напредуваат побрзо.” – се согласуваат тројцата водители.

Стевче Јакимовски нагласи дека САД повторно тактизира:

“Америка тактизираше во Втората светска војна, тактизира и сега. Бајден не испрати војска во Украина, а Зеленски се надеваше најмногу токму на нивната помош.” – заклучува Јакимовски.

Следете ја емисијата во живо на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=673509177105242&notif_id=1647457256413066&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…