Објавено на:

(Видео) Неверојатна сцена: Руски и украински војници заедно ја чуваат централата во Чернобил

t

Руските падобранци ја чуваат нуклеарната централа во Чернобил заедно со Украинската национална гарда, соопшти во саботата руското Министерство за одбрана објавувајќи видео на кое наводно се гледаат војници од двете сили како ги чуваат просториите.

Руските сили „постигнаа договор“ со баталјонот за заштита на нуклеарната централа на Украинската национална гарда, се вели во соопштението на прес-службата на министерството. Војниците на двете нации моментално обезбедуваат безбедност во единиците на електраната, складиштата за потрошено гориво и заштитната купола изградена над саркофагот на уништениот четврти реактор, се додава.


Двеминутното видео објавено од министерството ја прикажува областа околу електраната и луѓе вооружени со автомати. На снимката се гледаат и двајца мажи во воена униформа, едниот со украинско знаме на раката, како разговараат за безбедносните камери и детекторите за движење во областа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Aпасиев: Еден момент ни промакна во пцостите…

Пратеникот Димитар Апасиев од Левица вели дека…

Дојави за бомби во основни и средни…

Утрово во неколку училишта на територијата на…

Во Хондурас е уапсена Херлинда Бобадила шефица…

Властите во Хондурас ја уапсија Херлинда Бобадила,…

Британски доброволец во Украина: Тоа беше самоубиствена…

Новинарот на Телеграф разговарал со британски платеник…

Додека Шверцери славеле титула, Комити им го…

Бурен навивачки викенд имаше изминатиов викенд во…