Објавено на:

(Видео) Нема мир за Украинците: Воздушни напади и во Харков, Виница и Белгород

t

Во Харков се слушаат звуци од експлозии, јави украинската новинска агенција УНИАН.
„Властите известуваат за звуци на експлозии во Харков“, се вели во пораката на каналот UNIAN Telegram.
Украинските медиуми во понеделникот и вторникот јавија за експлозии во неколку региони на Украина. Ударите биле нанесени на украинските инфраструктурни објекти.

Како резултат на ракетни напади врз ТЕ “Ладижинска” во областа Виница во Украина, забележано е оштетување на електричната опрема. Покрај тоа, една од најголемите рударски компании во Украина, Ферекспо, ја прекина работата поради прекини на струја.

На социјалните мрежи се појави видео и од денешните напади на Белгород.


Во понеделникот, рускиот претседател Владимир Путин, на оперативен состанок со членовите на Советот за безбедност, рече дека бил извршен масовен напад со прецизно наведувано оружје врз украинските инфраструктурни објекти. Путин го нарече инцидентот на мостот на Крим како терористички напад чија цел е да се уништи цивилната инфраструктура. Според него, Киев се ставил на исто ниво со најодозните терористички групи и едноставно е невозможно злосторствата на режимот во Киев да се остават без одговор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стоечки овации на говорот на Зеленски во…

Со стоечки овации беше поздравен говорот на…

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

(Видео) Володимир Зеленски пристигна во Лондон: Планирана…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски е во…

Протераниот Медведчук: Зеленски е казна за Украина…

Володимир Зеленски е казна за Украина и…

Зеленски денеска во посета на Велика Британија:…

Зеленски денеска ќе ја посети Велика Британија…