Објавено на:

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од руската ФСБ наоружани од глава до пети “предупредија” Русин за донирање пари во Украина

t

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација издаде предупредување до руски државјанин кој префрлил пари на сметка на фонд регистриран во Украина кој им помага на украинските безбедносни сили, се вели во соопштението на ФСБ на Русија во Москва и регионот.


„ФСБ на Русија за градот Москва и Московскиот регион доби информација за намерата на државјанин на Руската Федерација да изврши кривично дело според член 275 од Кривичниот законик на Русија „Велепредавство“, се вели во извештајот.


Според безбедносните службеници, за време на специјална операција во ДПР, ЛПР и Украина, Русинот префрлил пари на сметката на меѓународната добротворна фондација Come Back Alive, регистрирана во Украина.


Според информациите со кои располагаат безбедносните сили, фондот работи од 2014 година и им помага на украинските безбедносни сили „во екипирање со опрема за електронско набљудување, беспилотни летала, опрема за комуникација и обука на војската“.


„Со оглед на тоа што дејствијата на наведеното лице, поврзани со давање финансиска помош на странска организација чии активности се насочени против безбедноста на Руската Федерација, создаваат услови за извршување на кривично дело според член 275 од Кривичниот законик на Русија. , на 1 јули 2022 година, властите на федералната служба за безбедност му издадоа официјално предупредување “, нагласи ФСБ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…

Централната банка на Русија почнува со етапно…

Централната банка на Русија откри дека започнала…

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Захарова: На САД не им успеа да…

Плановите на САД да ја изолираат Русија…