Објавено на:

(Видео) Не очекуваа ваков одговор: Русите пресретнаа украински напад кај Запорожје – остана само пепел

t

Руското Министерство за одбрана објави видео на кое се гледа како руската армија го запира обидот на украинскиот контранапад во правец на Запорожје кај Вишњев.

Два украински механизирани баталјони на тенкови и борбени возила на пешадија извршија напад, кој беше одбиен.


Според податоците на Министерството за одбрана, уништени се украински тенкови и борбени возила при повлекување, а милитантите биле растерани, а уништени се 26 тенкови и 12 борбени возила на пешадијата, а убиени се околу 100 милитанти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…