(Видео) Не очекува сериозна економска криза по војната

t

Во најновата епизода на „Тешки Муабети“ на Инфомакс, се остварија две интервјуа со македонци заглавени во Украина, се разговараше и на темата за економската криза која следува по војната, како и за двојните аршини на западот.

Македонија е економски најзависна од Германија, држава со која ја имаме најголемата трговска размена, но, кај нас гасот е целосно руски, додека пак во Германија 40% од увезениот гас доаѓа од Руската федерација, како и 50% од нафтените деривати – „Зборовиме за глобален свет чиј што економии се тесно поврзни“ – Истакна Водителот Милош Милошевски, кој го цитираше германски медиуми, кои пренесуваат дека недостатокот на енергија може да ја загрози општествена кохезија и општествен поредок, како и германскиот министер за економија, кој вели дека не би сакал и би бил против забрана на увоз на енергенски од Русија, на што Милошовски сета дека станува збор за дволичност.

На темата се надоврза и уреникот Алексадар Митовски, кој ја пренесе информаицјата дека Полска забранила од денес Полските авиони да бидат на располагање за украинската армија, како и дека нема да дозволуваат укрианските авиони да ги користат полските аеродроми.

Видеото може да го погледнете и ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема да се јадат само макарони: Владата…

Од идната недела граѓаните може да очекуваат…

(Видео) Вучиќ повторно донесе кошница производи на…

Српскиот претседател Александар Вучиќ „претстави“ нови намалувања…

Орбан: Економските проблеми ќе ја сменат позицијата…

Што повеќе економиите во ЕУ стагнираат, толку…

Десет јајца се 45 денари, килограм свинско…

Цените на храната во Русија забележаа одреден…

Бесими: Нови 50 милиони евра за поддршка…

Владата на Македонија ги финализира преговорите за…