Објавено на:

(Видео) Нови детали од украинските медиуми: Во моментов се случува голема руска офанзива на Азовстал!

t

Втор ден руската војска го напаѓа Азовстал, во чии зандани остануваат украинските бранители и цивилите кои се уште не се евакуирани, пишува Украинска правда.

Русите се обидуваат да упаднат во фабриката, која претходно била бомбардирана и гранатирана – во моментов се водат тешки борби кај Азовстал.

Нема комуникации или врски со украинските борци, велат изворите за медиумот“.

– Кремљ денеска негираше дека руските сили извршиле напад врз фабриката за челик Азовстал, последното упориште на украинските сили во пристаништето Мариупол, во југоисточна Украина.

– Наредбата беше јавно издадена (21 април) од главниот командант (Владимир Путин) да се откаже каков било напад. Во моментов нема напади, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Сепак RT објави видео од воздушен напад на фабриката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…