(Видео) Обединети во криминалот: СДСМ, ДПМНЕ, ДУИ се вмешани во “бизнисот” со “ЕКОЛОГ” и “Еуромакс” во Струмица!

t

Во денешната епизода на Тешки муабети, Љупчо Палевски – Палчо објасни дека Али Ахмети е всушност Македонец муслиман и според него токму тоа е причината за толкавата омраза кон Македонците.

– Али Ахмети е Македонец муслиман, Авмедов му е вистинското презиме, татко му е Авмедов и домазет е на смејството на Фазли, овој стариот комунист.

Јаничар, Авмедов од Октиси, домазет во Зајас. Децата се декларирани Албанци, тој е јаничар и затоа е толку голема омразата кон Македонците, вели Палевски.

Тој ја објасни поврзаноста на ДУИ и тетовската фирма ЕКОЛОГ кој планира да купи фирма на која ѝ е одземена концесијата за рудникот Иловица.

– ЕКОЛОГ е тетовска фирма која има намера да купи фирма која веќе изгубила концесија “Еуромакс ресурси”, фирма за перење пари, која сака огромни богстаства во струмичката котлина и да унипти неколку природни богатства.

За оваа работа веќе треба да престане да с е ќути, ова е сериозен криминал кој мора да се спречи, буклвано ЕКОЛОГ и ДУИ сосе нивниот адвокат кој беше министер мора да се спречи бидејќи намерите им се се само не рударство и бенефит за Струмица.

За ова се согласни двете македонски партии, едните ќутат за коалициониот партнер, а другите опозиционерите сега преговараат и веројатно ќе помогне да рекетираат и таму. Дано баџанакот на Мицкоски е новиот Вице во Струмица, или шура што и да му е, станува Вице за ДПМНЕ.

Ова треба сериозно да се сфати, може да се реализира една слична зделка на Цановски и Заев да наплатат од буџетот 80 милиони евра, вели Палевски.

Алексндар Митовски ја објасни генезата на ситуацијата:

– Еуромакс е канадска фирма која има управител Бугарин која доби концесија за испитување на минерални богатства таму, концесијата е добиена од време на ВМРО-ДПМНЕ, кога премиер беше Емил Димитриев, подоцна Заев даде концесија за експлоатација на рудните богатства.

Таму договорот, лиценцата ја даде Рашковски, инаку неговата сестра беше вработена во подружницата на Еуромакс Ресурси, добија лиценца, договорот за концесија е потпишан од Анѓушев и Крешник Бектеши. Тука ги имаме цел конгломерат, власт, опозиција, ДУИ… Сите.

Го имаме ВМРО-ДПМНЕ преку полномошник Анѓушев, Крешник на ДУИ и Рашковски на СДСМ.

Сега се актуелизира ситацијата. Поентата е затоа што имаат склучен договор и државата ќе плати пенали за раскинување на концесијата, ЕКОЛОГ ќее има право да ја тужи државата затоа што ја купува фирмата која имала концесија. ЕКОЛОГ е еден од главните финансиери на ДУИ, објаснува Митовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Притвор за 25-годишникот од Струмица кој ја…

Дваесет и петгодишниот струмичанец П.И., кого ОЈО…

Обдукција ќе утврдува како починала 83-годишната жена…

Телото на 83-годишната старица која вчера попладне…

Трагедија во Струмица: Едно лице загина во…

Едно лице загина во пожар што избувнал…

Струмица, Неготино и Охрид вечерва најзагадени градови…

Струмица, Неготино, Охрид и Прилеп вечерва се…

Опасно е да дишете во Кавадарци и…

Секое вдишување во Кавадарци и Струмица вечерва…