(Видео) Ова е првата изјава на Ковачевски откако го доби мандатот – Имаше и отpoвна стpeла за неговиот претходник

t

Попладнево во Вилата Водно, претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски му го додели мандатот за состав на Владата на новиот лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Во својот говор тој напомена дека ќе ја враќа пополека довербата во институциите што може да се протолкува како отровна стрела за неговиот претходни, екс-премиерот Зоран Заев.


-За мене претставува голема чест и одговорност доделениот мандат од претседателот Стево Пендаровски да ја формирам новата Влада. Од денес започнувам со формирање на новиот тим луѓе кои треба да одговорат на сериозни предизвици, кои не чекаат веќе од почетокот на следната година.

Тој напомена дека живееме во турбулентни времиња, времиња на кризи и неизвесности, а истите бараат стабилни, одговорни и храбри луѓе.

-Новата влада ќе има јасна цел, обезбедување сигурност, подобар живот и светла иднина за нашите граѓани. За тоа е потребно ефикасно, чесно и одговорно владеење што ќе биде одлука на тимот кој јас како мандатар ќе го составам, порача Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Фуркан ЈАКО ГО ПОДБРА Таче: Па…

19 службени возила за 19 километри асфалт…Вака…

Ковачевски за Отворен Балкан: Ние се поврзуваме…

Со Отворен Балкан ги отстрануваме работните дозволи…

Ќе се поедноставува постапката за поставување фотоволтаици

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека се…

(Видео) Митовски го „избрка“ Таче од сопствената…

Првите потврдени сознанија дека Русија подготвува инвазија…

Ковачевски: Минималната плата од 18.000 денари е…

Минималната плата од 18.000 денари е реалност,…