Објавено на:

(Видео) Ова ли е тоа што го викаат демократија: Коњи газеа преку демонстратите во Отава

t

Полицијата со употреба на сила денеска ги потисна демонстрантите кои ги блокираа улиците во канадскиот главен град, ја презеде контролата над камионите и го расчисти центарот на протестот пред Парламентот.

Десетици камиони заминаа под зголемен притисок, зголемувајќи ги надежите на властите дека ќе го прекинат тринеделниот протест против мерките за борба против коронавирусот во земјата и Владата на премиерот Џастин Трудо.

Властите ја презедоа контролата врз улицата пред зградата на Парламентот, која беше блокирана од демонстрантите со нивните камиони од крајот на минатиот месец и која за време на викендот ќе беше претворена во карневал.

– Ви рековме да заминете. Ви дадовме време да заминете. Бевме бавни и методични, а вие бевте нападни и агресивни кон полицајците и коњите. Врз основа на вашето однесување, ние одговараме со вклучување шлемови и палки за наша безбедност, соопшти полицијата на Отава на Твитер

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Крадци во Италија ископале тунел под банка,…

Банда крадци на банки била приморана да…

(Видео) Страшна експлозија во главнот град на…

Експлозија се случи во трговскиот центар Сурмал…

Левица за „Next e.go“: Прелевање на народни…

Камен темелникот за наводната фабрика за електрични…

(Фото) Пожар во црква во Египет, најмалку…

Најмалку 35 луѓе загинаа, а 45 се…

Што се случува со реката Одра: Сѐ…

Германските и полските власти се обидуваат да…