Објавено на:

(Видео) Огромен пожар избувна по експлозија во фабриката за моторно масло во Азаршахр во Иран

t

По експлозија во фабрика за производство на моторно масло во индустрискиот град Азаршахр, на северозападот на Иран, синоќа избувна голем пожар.

На видеата може да се види како противпожарните бригади се обидуваат да го изгаснат пожарот, кој наводно избувнал поради високите температури на опремата во нафтениот сектор.

Според информациите, пожарот е изгаснат, а едно лице доживеало респираторна слабост поради пожарот.

Претходно, истиот ден, беспилотни летала со бомби го нападнаа централниот град на регионот – Исфахан.

Аериканскиот државен секретар Ентони Блинкен во понеделник ќе пристигне во Израел за да се сретне со израелските лидери, изјави во четвртокот портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс.

Тој ќе биде вториот висок американски функционер што ќе го посети Израел откако новата влада положи заклетва на 29 декември. Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан се состана со премиерот Бенјамин Нетанјаху и претседателот Исак Херцог минатата недела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По 17 години Лукашенко повторно во посета…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко пристигна во Иран. Лукашенко…

Уапсени над сто лица во Иран осомничени…

Во Иран се уапсени над сто лица,…

Нетанјаху: Израел има право да се брани…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го повтори правото…

Избувнаа протести во Иран поради масовното труење…

Загрижени родители протестираа во иранскиот главен град…

Германија избрка двајца ирански дипломати поради изречена…

Германското Министерство за надворешни работи денеска прогласи…