Објавено на:

(Видео) Официјално: Иран презеде одговорност за нападот на американскиот конзулат во Ирак!

t

Иранската револуционерна гарда денеска ја презеде одговорноста за ракетниот напад врз северен Курдистан во Ирак, во близина на комплексот на американскиот конзулат, тврдејќи дека нивна цел бил „израелски стратешки центар“ и му се закани на Израел со нови „деструктивни“ одговори.

Изјавата е објавена на порталот на иранската гарда Sepah News.

На американскиот конзулат во Ербил, главниот град на автономниот Курдистан во северен Ирак утрово биле истрелани 12 балистички проектили, соопштија локалните власти, наведувајќи дека во нападот нема жртви, но дека е причинета материјална штета.

Ракетите биле истрелани од територија надвор од границите на Ирак и Курдистан, од исток, соопштија официјални лица.

Според текстот на соопштението на Иранската револуционерна гарда, тие одговориле на „неодамнешните злосторства на ционистичкиот режим“, што се однесува на израелскиот напад во понеделникот во Сирија, кога беа убиени двајца нивни офицери.

Портпаролот на Стејт департментот денеска изјави дека за време на нападот нема штети или жртви во објектите на американската влада.

Иранската револуционерна гарда во денешното соопштение му се закани на Израел со „тешки, решителни и деструктивни одговори на нивните злосторства“.

Од почетокот на војната во Сирија пред 11 години, Израел изврши стотици воздушни напади врз својот сосед, чија цел беа воени позиции, како и борци на либански Хезболах и други милиции поддржани од Техеран. Израел ретко ги коментира тие напади, но наведува дека нема да дозволи неговиот непријател Иран да го прошири своето влијание во Сирија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Најмалку 41 лице, меѓу кои и…

Во бранот протести што го зафати Иран…

Не стивуваат немирите во Иран: Уапсени над…

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од…

Две лица нападнати кај плоштадот “Скендербег”

Вчера во Скопје, полициски службеници од Единицата…

Иран ѝ даде моќно оружје на Русија:…

Русија почна да користи ирански саморазнесувачки беспилотни…

Рама вели има докази: Моравме да ги…

Албанскиот премиер Еди Рама гостувајќи во емисијата…