Објавено на:

(Видео) Падна и Чернобил: Русите ја завземаа нуклеарната централа

t

Руските сили ја презедоа контролата врз нуклеарната централа Чернобил по „жестока“ битка, z состојбата на нуклеарните складишта „непознати“, предизвикувајќи стравувања од истекување на радијација што може да предизвика последици во Европа.

Видеото откри дека руски тенкови и оклопни возила стојат пред уништениот реактор, кој се наоѓа на само 60 милји северно од главниот град Киев.


Во меѓувреме Турција извести дека еден од нејзините бродови бил погоден од „бомба“ во близина на брегот на Одеса, каде што исто така се водат борби. Турција е членка на НАТО, подвлекувајќи ги стравувањата дека војната во Украина би можела брзо да ги смила другите држави и да предизвика сеопфатен конфликт во Европа.

Говорејќи по последните случувања, Џо Бајден најави нови санкции против Русија, но предупреди дека конфликтот може да трае многу месеци и се спротивстави на повиците за испраќање американски војници во Украина, велејќи дека не планира да разговара со Владимир Путин.

Санкциите ќе бидат насочени кон руските банки, олигарсите, компаниите контролирани од државата и високотехнолошките сектори, но руската нафта и природен гас беа изземени во обид да се избегне нарушување на глобалните пазари.

„Путин е агресорот. Путин ја избра оваа војна. И сега тој и неговата земја ќе ги сносат последиците“, рече Бајден во изјавата во Белата куќа.

На друго место, Киев им нареди на цивилите да влезат во засолништа за бомби и прогласи полициски час поради загриженоста дека Русија ќе го нападне главниот град бидејќи украинските трупи ја изгубија контролата врз клучниот аеродром на околу 15 милји подалеку. Руските сили претходно истиот ден го нападнаа со дваесетина напаѓачки хеликоптери, од кои четири се смета дека се соборени.

„Сега ќе го бомбардираат Киев. Властите ни рекоа да се скриеме во засолништа“, изјави извор од градот за додека властите соопштија дека била погодена болница, при што загинале четири лица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не сакаме војна со Русија: Протести низ…

Протест против протерувањето на руските дипломати се…

Руската амбасадорка се закани: Ќе ја затвориме…

Руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова испрати…

Ако ЕСМ продаваше струја по пазарна цена,…

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија…

Прифаќаме промена на Уставот: Ова се трите…

Новиот, компромисен француски предлог за решавање на…

Џафери: Горд сум што сум од Форино,…

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на седницата…