(Видео) Палевски: До крајот на 2022 година ВМРО-ДПМНЕ нема да постои како партија

t

До крајот на 2022 година ВМРО-ДПМНЕ нема да постои како партија, предупредува Љупчо Палевски во денешната епизода на Тешки муабети, објаснувајќи го процесот што според него ќе се случи за бришење на партијата.

– “Се согласувам со Мицкоски дека има политички монтирани случаи, но тие не реагираа кога имаше политички монтирани случаи и за други што не се ДПМНЕ, плачат само кога е шампитата во прашање.

Еве ова е предупредување, до крајот на 2022 година ВМРО-ДПМНЕ ќе биде избришана од списокот на политички партии.

Спојот од Талир 2 и Плацеви на Водно ќе доведе до прогласување на партијата за злосторничко здружување, кога ќе ја донесе таа одлука Кривичниот суд, ВМРО-ДПМНЕ ќе престане да постои како партија. И ова е добронамерно предупредување, не сакам да се случи тоа”, вели Палевски.

Следете ја емисијата во живо на слениот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=599051734702296&notif_id=1654887882236107&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски ја притиска опозицијата: ВМРО-ДПМНЕ да расчисти…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска го повтори ставот…

Ковачевски: Референдумот предложен од опозицијата е за…

Димитар Ковачевски смета дека прашањето за референдум што…

Централниот Комитет ги поддржува пратениците да не…

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржа редовна седница…

ИК на ВМРО-ДПМНЕ ја прифати иницијативата за…

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница…

Толкава партија, а како се резилат: Ако…

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, вчера потпишаа…